Jak zaoszczędzisz ponad 600 zł i kilka godzin spokoju posiadając odpowiednie holowanie przy ubezpieczeniu auta ?

Holowanie pojazdu

Jak zaoszczędzisz ponad 600 zł i kilka godzin spokoju posiadając odpowiednie holowanie przy ubezpieczeniu auta ?

Wyobraź sobie sytuację: wybierasz się na całodniowe Targi ponad 300 km od miejsca zamieszkania. Po kilku intensywnych godzinach wsiadasz do auta, myślisz o zdążeniu na wieczorny mecz Real-Barcelona, przejeżdżasz 100 m i nagle Twoje auto odmawia posłuszeństwa. Co teraz ? Czy masz holowanie ?

Lawet ubezpieczenie auta

Holowanie pojazdu

Nie podam Ci statystyk (może warto zacząć je zbierać ?), ile razy dostałem pytanie : „Panie Wojtku, czy na moim ubezpieczeniu posiadam holowanie ? Ile obejmuje km ?”. Zagadnienie to jest jednym z najczęściej omawianych przy zawieraniu polisy, jak i przy ewentualnej szkodzie.

Czym jest holowanie pojazdu ? Zobacz jak zakłady ubezpieczeń definiują to pojęcie.

Każda firma ubezpieczeniowa oczywiście inaczej określa zakres holowania. W niektórych dostajesz taki dodatek już przy ubezpieczeniu OC np. przy wypadku ubezpieczeniowym. W innych musisz wykupić odpowiedni dodatek. Co ważne, inaczej holowanie jest traktowane przy WYPADKU ubezpieczeniowym, a inaczej przy AWARII pojazdu.

Jaki zakres holowania powinnam / powinienem mieć ?

Wszystko zależy od Twojego stylu życia, a dokładniej stylu jazdy. Odpowiedz sobie na kilka pytań:

 • jako dużo jeździsz w ciągu roku ?
 • czy są to podróże blisko miejsca zamieszkania, czy też bardziej odległe ? Czy tylko na ternie Polski, czy za granicą ?
 • czy podróżujesz sama / sam czy z kimś ?

Idąc jeszcze dalej, ponieważ holowanie jest najczęściej częścią pakietu assistance przy ubezpieczeniu pojazdu pomyśl, jakie usługi będą Ci potrzebne przy ewentualnym wypadku bądź awarii. Przykładowo czy potrafisz sama/sam wymienić koło, czy żarówkę ? Czy pomocne będzie zapewnienie auta zastępczego ?

Historia W i holowanie

Wracając do początku artykułu, co począć w przedstawionej sytuacji ? Żeby było ciekawiej, ta historia dotyczy bezpośrednio mnie, Wojtka Kotlickiego.

Kończę Targi w Warszawie. Jest chwilę po 17. Wyjeżdżam zadowolony po mocno intensywnym, ale efektywnym biznesowo dniu. Wsiadam do auta i mam nadzieję, że zdążę o odpowiedniej godzinie wrócić do rodzinnego Wrocławia, a nawet obejrzeć wielki klasyk piłki nożnej czyli Real vs. Barcelona. Odpalam silnik. Niepokoi mnie jego dźwięk. Przejeżdżam lekko ponad 100m i pojazd odmawia posłuszeństwa. Odpalam raz. Odpalam drugi raz. Niestety nic z tego. Wyjmuję trójkąt, ustawiam na drodze i wsiadam z powrotem.

Dzwonię na infolinię o 17:21. Zgłaszam problem związany z autem, zachowując przy tym „dziwny” spokój. Przecież wiem, że przysługuje mi usługa holowania pojazdu, lecz nie wiem dokładnie jak działa w praktyce, bo wcześniej nie mierzyłem się z takim problemem. Po zarejestrowaniu zdarzenia, 17:38 dostaję telefon od firmy usługowej z krótką oceną sytuacji.

17:46 przyjeżdża laweta. Bardzo miły Pan sprawdza pojazd, czy przypadkiem nie chodzi o akumulator. Jednak jest to inny problem, więc robi kilka zdjęć i wprowadza samochód na holownik. Seria kolejnych zdjęć i zaprasza mnie na wspólną „wycieczkę” pod wybrany przeze mnie adres. Oczywiście tą lokalizacją jest warsztat mojego mechanika Kojot Garage, którego notabene serdecznie polecam. Lekko przed 23 meldujemy się we Wrocławiu. Trasa przebiega szybko i przyjemnie. Na drugi dzień dzwonię na infolinię w celu odebrania samochodu zastępczego, bo już wiem, że naprawa mojego potrwa kilka dni (niestety). Pozytywnie zaskakuje mnie, że owy samochód zostanie podstawiony mi pod mieszkanie. Miłe, co ? A może za bardzo wygodne ? Dla mnie zdecydowanie i miłe i komfortowe. Pojazd zastępczy przysługuje mi zgodnie z moim ubezpieczeniem na dokładnie 5 dni, co wykorzystuje na dojazdy do pracy w tygodniu roboczym.

Jakie uczucia towarzyszyły mi przy tej całej przygodzie ? Zdecydowanie spokój i możliwości oszczędności czasu, co jest chyba dla mnie jednym z istotniejszych aspektów codziennego życia. Szczególnie przy 2 małych dzieci.

PS Drodzy rodzice, zapewne znacie doskonale ten wiecznie napięty grafik 🙂

Holowanie pojazdu

A co by było ?

A co by było, gdybym miał tylko zwykłe OC ? Zapewne od razu martwiłbym się, jak przetransportować pojazd oraz siebie do Wrocławia. Jaką firmą wybrać ? Która będzie najtańsza ? Po krótkim resarchu, taka „przyjemność” przejazdu Warszawa-Wrocław to koszt 600 zł wzwyż w tygodniu roboczym. Przy weekendach czy świętach cena rośnie.

A co by było, gdybym nie miał pojazdu zastępczego ? Mam ten komfort, że posiadam drugie auto. Lecz na co dzień użytkuje je żona, która odwozi nim dziecko do przedszkola czy robi zakupy. Pojawia się znów niefajna perspektywa kombinowania, pożyczania auta od znajomych czy rodziny bądź nawet wypożyczenie pojazdu. Kolejny czas, kolejne nerwy.

Często trudno zdefiniować słowo spokój. Natomiast ten przypadek, dobitnie pokazuje czym owy „spokój” może się charakteryzować. Dla mnie, na tym etapie życia zapewnienie go sobie jest bardzo ważne.

Twój Ubezpieczeniowy Przewodnik

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach zapewnienia holowania pojazdu czy też innych usług związanych z awarią samochodu, skontaktuj się ze mną.

Wojtek, Twój UBEZPIECZENIOWY przewodnik ✌️

Ten post ma 9 komentarzy

 1. Kornelia

  , dobrze wiedzieć takie rzeczy!

 2. peretyazhka pcOt

  Надежная перетяжка мебели в Минске по доступной цене
  ремонт мебели [url=https://obivka-divana.ru/]https://obivka-divana.ru/[/url] .

Dodaj komentarz